Liga nekuřáků Bory

Co je to RSS a k čemu je to dobré

Určitě mi dáte za pravdu, že počet Vašich oblíbených zdrojů, které na internetu pravidelně sledujete, neustále stoupá a jejich monitoring je pro Vás stále více obtížnější. Kontrolovat denně všechny relevantní servery pro Vás může být nepříjemné a zdlouhavé. Čas je v dnešní uspěchané době drahý pro každého, na internetu to platí dvojnásob. Proto využijte RSS, které Vám ušetří čas i peníze.

Pokud jste do této doby používaly informace o aktualizaci na stránkách pomocí informačních emailů, mám pro Vás špatnou zpráv. Je tu nový, mnohem pohodlnější, rychlejší a aktuálnější způsob, jímž můžete tyto informace získávat. Jmenuje se RSS.

RSS (angl. Really Simple Syndication) je formát pro výměnu obsahu založený na XML.

Jak RSS najít

Zpravodajské servery svým návštěvníkům poskytují RSS kanál. Většinou ho poznáte podle odkazu s názvem “RSS“, “RDF“ nebo “XML“. Tento odkaz bývá umístěn v patičce nebo v postraních sloupcích. Občas dokonce bývá z nepochopitelných důvodů pečlivě ukryt v útrobách serveru.

Využití RSS

Po kliknutí na takovýto odkaz se Vám zobrazí na první pohled nijak nepoužitelný shluk značek a textů. Příkladně to můžete vidět na RSS kanálu tohoto serveru.

RSS čtečka

A právě k přečtení takovýchto kódu slouží program, tzv. RSS čtečka nebo RSS agregátor, případně RSS reader. Takovýchto programů existuje nepřeberné množství, pro začátek Vám však plně postačí nějaký freeware, například FeedReader.
( tolik zkrácená citace z webu orisek.net, celý článek zde. Děkujeme )

Další možnosti použití RSS.
Jestliže nechcete do svého počítače nic instalovat, tak můžete využít online služeb některých internetových portálů.

1) Například seznam.cz nabízí registrovaným uživatelům sledování RSS kanálů z vámi vybraných stránek. Návod je zde.

2) Existují i on-line RSS čtečky, kde se můžete zaregistrovat a zvolit oblíbené weby, pro příklad uveďme:

a) Blogportál

b) RSS POOH

Adresa RSS kanálu našeho webu je http://www.lnb.cz/rss.php

Napsal admin, tisk, přečteno 118065x